Hosszú életpályám során mindkét, a könyv címében szereplő szenvedély szült néhány könyvet. Ezek között van hat angol nyelvű monográfia, melyek közül egy Akadémiai Nívódíjat nyert 2003-ban. Ezek a könyvek - mint tudományos munkáknál ez igen gyakori és természetes - kivétel nélkül társszerzőkkel készültek, ez úton is szeretném valamennyiüknek hálás köszönetemet és mély elismerésemet kifejezni.
Az értelmes passziók kategóriájába tartozó másik szenvedélyem a vadászat is eredményezett öt kötet könyvet. Ezek a téma természeténél fogva egyszerzős könyvek. Itt legföljebb vadásztársaimra és vadászbarátaimra gondolhatok nagy szeretettel és köszönettel.
Miután naplót soha életemben nem vezettem, ezért ebben a könyvben sem az egyes események, kongresszusok, külföldi utak stb. kronológiai sorrendben történő pontos és hiteles leírását adom. Bizonyos rendszerezési elvek betartása mellett (életkorszakok, ezen belül a két szenvedély szerepe stb.) mégis inkább a számomra fontos azon eseményekre, történésekre igyekszem koncentrálni, melyek naplóban történt rögzítés nélkül is megmaradtak emlékezetemben, és amelyekre legtöbbször pozitív (aránytalanul ritkábban negatív) emocionális töltéssel gondolok vissza.
Erről a könyvről még senki nem írt véleményt, legyen Ön az első...