Kihívásokkal teli félév előtt
KIHÍVASOKKAL TELI FELEV ELŐTT
Egybehangzó vélemény, hogy az előttünk álló hat hónap eredményessége vagy eredménytelensége közép- és hosszú távon is meghatározhatja a rövidesen kibővülő Európai Unió fejlődésének irányát. 2004....
Kihívásokkal teli félév előtt
KIHÍVASOKKAL TELI FELEV ELŐTT
Egybehangzó vélemény, hogy az előttünk álló hat hónap eredményessége vagy eredménytelensége közép- és hosszú távon is meghatározhatja a rövidesen kibővülő Európai Unió fejlődésének irányát. 2004. évi első számunk első cikke a Kormányközi Konferencia eseményeit elemzi. A kormányközi konferencia alapszakasza, noha nem járt teljes sikerrel, eredményesnek tekinthető, mert az európai építkezést 25 ország egyenjogú részvétele mellett továbblendítette. Nyitott kérdés maradt a minősített többségi szavazás meghatározása és további kiterjesztése, a keresztény örökségre történő utalás, valamint a Bizottság jövőbeli összetételének a meghatározása. Az elért eredmények új kiindulási alapként szolgálnak a fennmaradt problémák tisztázásához -fejtik ki a Külügyminisztérium munkatársai.
A gazdaság- és a monetáris politika kérdéseit taglaló tanulmány szerint az új Európának három, egymástól nem független kihívásra kell sürgősen összehangolt választ adnia. Biztonsági szempontból az Európai Unióban integrált országok korlátozott önvédelmi, cselekvési kapacitással rendelkeznek, demográfiai értelemben már több mint két évtizede láthatóvá vált a „vén Európa", azaz Európa elöregedése, végül gazdasági értelemben az Európa-politika feladata a különféle frontokon jelentkező globális kihívások koordinált megválaszolása. Mintegy az előbbi gondolatsort folytatja ezt követő írásunk, amely szerint az új globális kihívások csak a transzatlanti együttműködés keretében oldhatók meg, Európa, ezen belül az EU egyelőre nem rendelkezik azzal az operativitással, döntés- és cselekvőképességgel, továbbá katonatechnikai képességekkel és kapacitásokkal, amelyek e feladatok teljesítéséhez szükségesek.
Hogyan alakultak a Unió országaiban a Maastrichti Szerződés hatálybalépése óta eltelt tíz esztendőben az oktatási rendszerek? A paletta sokszínű, az életünket végigkísérő tanulás követelménye napjainkban a hagyományos életfelfogást - előrevivően -megbolygatta. A szerző tanulmányában az ezzel összefüggő tendenciákat, az oktatás szerkezetében tapasztalható változásokat vázolja.
Milyen kihívásokkal kell szembenéznie az elkövetkezendő években a közigazgatásnak? - teszi fel a kérdést a Gazdasági Versenyhivatal munkatársa. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás és a globalizáció a vállalkozások felett állami felügyeletet gyakorló hatóságok életében gyökeres változást jelent majd. A biztosítási piaccal már több mint tíz éve foglalkozóként külön is kitér a biztosításfelügyeleti hatósággal összefüggésben felmerülő feladatokra.
A Közös Agrárpolitika különösen összetett területe az európai integrációnak. Tekintettel a hazai agrár-külkereskedelem nemzetgazdasági jelentőségére, fontosak annak külgazdasági összefüggései. Az agrárgazdaság alkalmazkodása tehát kulcskérdés a nemzetgazdaság számára. A tanulmány készítői az agrár-külkereskedelem uniós sza-
EURÓPAI TÜKÖR 2004. 1. szám
1
Amennyiben az Ön által választott könyvesbolt neve mellett
1-5
szerepel, kérjük kattintson a bolt nevére, majd a megjelenő elérhetőségeken érdeklődjön a készletről és foglalja le a könyvet.