Bővebb ismertető
ÚJABB LELŐHELYEK AZ ALFÖLDI VONALDÍSZES KERÁMIA KULTÚRÁJÁNAK KORAI IDŐSZAKÁBÓL BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYÉBEN
(Előzetes jelentés)
SELJÁN ÉVA-VERES JÁNOS
Bükkábrány külszíni fejtésíi lignitbányájában 2007 őszén Selján Éva és Veres János vezetésével kezdődtek meg a területre eső régészeti lelőhelyek megelőző feltárásai, melyet a bánya folyamatos terjeszkedése tett szükségessé. A terepbejárások során II. lelőhelyként meghatározott Kőkúti-dülő feltárásán egy újkőkori település került napvilágra, mely számos különleges leletet szolgáltatott, többek között egy geometrikus díszítésű tenyérnyi agyagtáblát, valamint egy egyszerű megfogalmazású kentaur-figurát (3. kép 1.). A település legmagasabb pontján egy cölöpszerkezetes hosszúház oszlophelyeit sikerült feltárni. Ezek a tárgy- és jelenségtípusok a bükkábrányi újkőkori települést Mezőkövesd-Mocsolyás és Füzesabony-Gubakút lelőhelyéhez kapcsolják, melyeket az Alföldi Vonaldíszes Kerámia kultúrájának kialakuló fázisára (továbbiakban AVK I. fázis) datál a kutatás. Annak ellenére, hogy a feltárási munkálatok jelenleg is tartanak, fentiek alapján szükségesnek láttuk a településről egy előzetes jelentés közlését.
Az utóbbi időben több publikáció tárgyalta az AVK I. fázisával kapcsolatos kérdéseket (Nagy, 1998, Domboróczki, 1997, 2001, Kalicz-Koós, 1997, 2000a, 200b, 2002, Csengeri, 2003, Kovács, 2007), így cikkünkben nem térünk ki a kutatás jelenlegi állásának részletes ismertetésére. Az AVK legkorábbi, kialakulási időszakának elterjedési területeként elfogadott Közép- és Észak-Alföldi régió az autópályás feltárásoknak köszönhetően több nagy kiterjedésű településsel, !11. egy-egy kisebb teleprészlettel gazdagodott (Füzesabony-Gubakút, Domboróczki, 1997, 2001, Mezőkövesd-Mocsolyás, Kalicz N.-Koós J. 1997, 2000, Mezőkövesd-volt katonai repülőtér és Mezőkövesd-Nagytubulyka, Koós 2003, Novajidrány, Csengeri 2000).
Ezt a sort a B.-A.-Z. megyében 2005 óta végzett megelőző feltárások újabb lelőhelyeivel (Muhi-Tatárjárás emlékmű,1 Mezőkeresztes-Repcsényes [MOL-20. Ih.],2 Hejőkürt [MOL-9.1h.],3 Bükkábrány-Kőkúti-dűlő,4 Hejőpapi-Hulladéklerakó 4. Ih. egészíthetjük ki5 (1. kép).