Előszó
Ez a jegyzet-a tantervreform jóváhagyott programja szerint készlilt. Felöleli a gépgyártásban használt alakitó gépek két fő csoportját: az anyagleválasztással és az anyagleválasztás nélkül dolgozó szerszámgépeket. Az anyagleválasztó alakítás gépei között a...
Előszó
Ez a jegyzet-a tantervreform jóváhagyott programja szerint készlilt. Felöleli a gépgyártásban használt alakitó gépek két fő csoportját: az anyagleválasztással és az anyagleválasztás nélkül dolgozó szerszámgépeket. Az anyagleválasztó alakítás gépei között a forgácsoló,a daraboló és a különleges eljárás szerint dolgozó gépeket tárgyalja e jegyzet, az anyagleválasztás nélkül alakító gépek közül azonban csak a hidegalakító szerszámgépekről van szó.
Már a tananyag programja is az idesorolható munkagépek hatalmas csoportjában különbséget tesz egyrészt a hagyományos szerkezetű, egyetemes szerszámgépek, másrészt a különféle mechanizáló és automatizáló berendezésekkel felszerelt, központi vagy önműködő irányitásu szerszámgépek között. Ez a csoportosítás rendszertechnikai és didaktikai szempontból is helyes. Jegyzetünknek ez a kötete az első csoportot, a hagyományos szerkezetű gépeket öleli fel. Magától értetődik, hogy a hagyományos és az automatizált gépek között éles határt húzni lehetetlen, hiszen a szerszámgép fejlődése a mechanizáló és automatizáló elemek fokozatos alkalmazását jelentette. Ma már sok olyan gépet sorolunk a hagyományos gépek közé, amelyeknek pedig már bizonyosfoku automatizáltsági szintjük van.
Minden szerszámgép olyan összetett rendszer, amely az egyes elemek, mechanizmusok és szerkezetek célszerű összemüködése révén fejti ki hatását. Ugyanazt a feladatot megvalósító rendszert azonban különféle elemek és szerkezetek felhasználásával is meg lehet építeni. Egy gép megítélése szempontjából azonban nem az a döntő, hogy milyen alkatérszek, milyen elrendezésben találhatók benne, hanem az, hogy az egész rendszer optimálisan működjék és gazdaságos is legyen. A gépek tanulmányozása tehát elsősorban azok funkcionális elemzését jelenti. Ez az eljárás a gépet funkcionális egységeire bontja, megkeresi a közöttük levő kapcsolatot, a mozgás-, 111. hatásátvitel útját, megállapítja a funkcionális elemek feladatát és kinematikai jellemzőit. Ezek alapján választjuk ki a kivánt funkciót megvalósító mechanizmusokat, építjük fel a gép kinematikai vázát, ami már egy-egy gép sajátosabb arculatát is rögzíti. De egy meglevő gép konstrukciójának megítélése szempontjából is a funkcióanalízis értékes alapot nyújt.
Jegyzetünkben a szerszámgépeket funkcionálisan elemezzük. Bevezettük a működési vázlatok jelölésrendszerét. Ez az elemzés szemléletes ábrázolási módja, egyúttal a gép működését is megvilágítja.
- 3 -
Amennyiben az Ön által választott könyvesbolt neve mellett
1-5
szerepel, kérjük kattintson a bolt nevére, majd a megjelenő elérhetőségeken érdeklődjön a készletről és foglalja le a könyvet.