Bővebb ismertető
ELŐSZÓ
Könyvünk a magyar nép történetével, hagyományaival és művészetével foglalkozik.
Nem szépirodalmi mű, hanem ismertető írás. Nem eredeti forrásmunka, hanem a tudományos kutatás eredményeinek összefoglalása.
Kis terjedelmű. Ennek ellenére szokatlanul sok adatot tartalmaz vékony lapokra jól olvasható betűkkel sűrűn nyomtatva.
A szöveget oldalankint két könnyen áttekinthető oszlopba rendeztük. így jóval több anyag fért könyvünkbe, mint egy átlagos nagyalakú vastag kötetbe.
A könyv félbehajtható, úgy zsebben is elfér.
Szétszedhető. Egyes fejezeteit az illetőtárgykör után érdeklődőknek külön is oda lehet adni, olyanoknak is, akiknek nem lenne kedvük az egész könyv elolvasásához.
A gyors tájékozódást segíti a részletes tartalomjegyzék, a képjegyzék, az időrendi táblázat, valamint a név-és tárgymutató. Ajánljuk ezek használatát.
A sok ábra és térkép elsősorban nem díszítő, hanem ismeretterjesztő célt szolgál, a tanulás segítőeszköze.
Köztük nemegy hosszas kutatómunka ered-mér>ye. Minden fejezet az eléjecsatolt ábrákkal, térképekkel, rövid áttekintéssel és a szöveg végén megadott ajánlott irodalommal együtt önálló egységet alkot. A többi fejezettől függetlenül is érthető. A fejezetek önálló érthetősége megkövetelte, hogy időnként ismétlésekbe bo-csátkozzunR.
Az anyag tanulmányozását bármelyik fejezettel el lehet kezdeni Az olvasó kihagyhatja azokat a részeket—sőt egész fejezeteket—amelyek tartalma pillanatnyilag nem érdekli. Az5. és 6, fejezet olvasható a legkönnyebben. Az 1. és 2. fejezet talán a legnehezebb, mert itt a tárgykör megkövetelte, hogy sok adatot és részletet soroljunk fel.
Ragaszkodunk a történelmi igazsághoz. A tények és a belőlük levonható következtetések közlésére szorítkozunk. Ha egy kérdésre még nem tudunk meggyőző választ adni, lelkiismeretesen megmondjuk, hogy mi az amit tudunk, ésmiazamitcsak valószínűnek tartunk. Az ilyen pontosság a szöveget néha darabossá teszi. Ahol a könyv terjedelme megengedi, a következtetéseket alátámasztó érveket is idézzük. Hiszen üres beszédnek és képzelődésnek nincs helye a tudományban. A hibák, sőt szándékos történelemhamisitás leleplezésének isegyetlen módja az érvek felülvizsgálata.
Hogy az olvasó az események jelentőségét könnyebben felmérhesse, összehasonlítási a-lapul röviden idéztünk Európa, különösen pedig a Kárpát-medence vidékén élő népek történelméből.
Vallási és ideológiai vitákba nem bocsátkozunk. Gazdasági kérdéseket csak akkor részletezünk, ha azok népünket sajátosan érintették. Az általánosabb gazdasági problémákat számos hozzáférhető könyv kielégítően tárgyalja.