Bővebb ismertető
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Előszó
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Európa egyik nagy múlttal és hagyománnyal rendelkező műszaki felsőoktatási intézménye. Egyetemünk falai között többek között olyan szellemi nagyságok folytattak tanulmányokat, mint például Kármán Tódor, a repülés atyja, Gábor Dénes, Wigner Jenő és Oláh György Nobel- díjas tudósok. Kiválóságaink életpályája is azt mutatja, hogy magas színvonalú oktatás nem képzelhető el tudományos kutatási tevékenység nélkül.
Az alap és alkalmazott kutatás elsődleges feladata természetesen új tudományos eredmények elérése, illetve gyakorlati problémák megoldása, új termékek és szolgáltatások kidolgozása. Ugyanakkor a kutatás művelése az ismeretek kibővítésének, új információk szerzésének, a hallgatók gyakorlati képzésének, valamint közvetve vagy közvetlenül az oktatás színvonalának magas szinten való tartásához szükséges szellemi és anyagi források biztosítása leghatékonyabb eszköze.
A kutatásfejlesztés fenntartása és hatékonyságának növelése egy kutatóegyetem, így a BME alapvető stratégiai célja. Egyetemünk K+F tevékenysége alapvetően három pillérre épül:
- az alap- és alkalmazott kutatást finanszírozó hazai és nemzetközi (elsősorban EU) pályázati rendszerekre,
- a gazdaság szereplőinél jelentkező fejlesztési igények kielégítését szolgáló megbízásos jellegű, általában kétoldalú projektekre és
- a tudományos műhelyek (doktori iskolák és MTA helyi kutatóközpontok) működésére.
A BME kutatási aktivitása hazai és nemzetközi szinten is jónak minősíthető. Számos sikeres és elismert kutatóműhely működik egyetemünkön, és országos szinten kiemelkedően jó hatékonysággal használjuk ki a rendelkezésünkre álló pályázati és egyéb finanszírozási lehetőségeket.
A gazdasági területeken lezajló szerkezet- és szemléletváltás, a piacgazdaság működése, az EU- csatlakozás és számos egyéb tényező azonban szükségessé teszi a kutatási tevékenység tartalmi és strukturális elemeinek folyamatos fejlesztését, részleges átalakítását, a forrásszerzési képesség javítását, újabb együttműködési és finanszírozási formák és lehetőségek kihasználását.
Kiadványunk összeállításával áttekintést kívánunk adni jelenlegi és jövőbeli partnereink számára az Egyetemen folyó kutatás-fejlesztési tevékenységről. Az olvasó megismerheti a BME szervezeti tagozódását, a tanszékek, egyetemi kutatóintézetek kutatási profilját, jelenleg futó projektjeit, valamint a legjellemzőbb hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerét. Az információs oldalak a kapcsolatfelvételhez szükséges adatokat is tartalmazzák.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 5