Bővebb ismertető
Részlet:
A/ A NEVELÉSI TERV INDOKOLÁSA
A Magyar Szocialista Ifonkáspárt VII.kongresszusán népi demokráciánk gazdasági és politikai kérdéseivel szoros kapcsolatban behatóan foglalkozott a kulturális forradalom, ezen belül a szocialista nevelőmunka eredményeivel és megoldásra váró problémáival. A kongresszus megállapitotta, hogy - az elmúlt évek helyes kultúrpolitikai törekvéseinek eredményeképpen - minőségi változás következett be kulturális fejlődésünkben, számos területen. Eltűnt hazánkból az analfabétizmus, a munkásosztály és a parasztság gyermekei a szocializmus épitésében játszott fontos szerepüknek megfelelően vannak képviselve a középiskolákban, főiskolákon és egyetemeken. Komoly lépésekkel közeledtünk a kulturált, szocialista ember eszményének megvalósítása felé.
Az előttünk álló ötéves terv fő feladata: befejezni a szocializmus alapjainak a lerakását. Ez szükségessé teszi mindenekelőtt a szocialista bázis: a gazdasági alapok, ezzel együtt a fejlettebb termelési technika és gazdálkodási módszerek gyorsabb ütemü fejlesztését. A fejlettebb technika kezelése, a kolléktiv gazdálkodás uj módszereinek eredményes, az egédz szocialista társadalom számára gyümölcsöző alkalmazása ujtipusu ember nevelését teszi szükségessé. Olyan ember nevelését, aki képes eligazodni a modern szocialista termelés viszonyai között, meggyőződésesen magáévá teszi társadalmunk szocialista célkitűzéseit, egyéni céljait, érdekeit helyesen tudja ösz-szehaagolni a közösség céljaival és érdekeivel, örömét leli a munkában, tiszteli és szereti a munkást, szeretettel és becsülettel ragaszkodik szocialista rendünkhöz, igazi hazaszeretet lobog benne, a tevékeny proletarinternacio-nalizmus szelleme hatja át, értékes akarati- és jellemvonásokkal rendelkezik.
A fejlődés jelenlegi szakasza tehát megköveteli, hogy az iskolai nevelést világnézeti, erkölcsi tartalmát illetően következetesen szocialistává tegyük. Az erkölcsi politikai nevelőmunka ilymódon a kulturális forradalom központi feladatévá válik.
A kispolgári ideológia - tekintve, hogy ma még elég széles bázisa van a tőkés kisüzemekben és főként a még egyénileg dolgozó parasztságban - igen jelentősen érezteti befolyását az ifjúság soraiban is. Ez a hatás megnyilvánul a fiatalság magatartásában még igen gyakran jelentkező önzésben, a politikai közömbösségben, passzivitásban, az értéktermelő, alkotó munkától való idegenkedésben. Hiányzik magatartásából a közösségi szocialista embert jel-
- 7 -