Bővebb ismertető
ÁYNÉ HARTL EDIT KATALIN
A FATENGELYES EMBER
Zoli bácsi már hosszú ideje ül díszesen faragott hintaszékében. Tágra nyílt szemeivel a falu határát bámulja. A helyet, melynek lejtőin egykor oly finom szőlő termett. Mostanra azonban már benőtte a gaz. Az idős lír elfáradt. Pedig ha valaki, hát ő aztán bírta a munkát. Melankolikus tekintetéből tisztán látszik, nem így képzelte el a jövőt.
Gyermekkorában még minden tele volt élettel. Azon kevesek közé tartozik, akik még a saját településükön járhattak iskolába. Fiatal évei gyönyörűen teltek. Festői környezet, szerető család, megannyi jóbarát. Valami azonban megváltozott. Már maga sem tudná megmondani, mikor is egészen pontosan. Nem egyik napról a másikra történt. Olyannyira lassan, hogy mire rájött, hogy baj van, már eljárt felette az idő. Az iskola bezárt, mondván, tiil kevesen vannak, nincs pénz a fenntartásához. Egyre több barátja tűnt el, amikor tanulmányaik miatt vagy munkalehetőség reményében elhagyták a falut. Hiába kereste őket, lassan már nem volt kivel játszania.
Néhai szerelme, Erzsike is eltűnt. Az a hír járta, hogy pincérnőnek állt egy angliai étteremben. A lányka soha többé nem jött haza. Nagy bánat volt ez a bácsi életében. Nem is maradt más lány, akinek udvarolhatott volna. Pedig már a nagyapja is ugyanabból az utcából házasodott. Ő viszont csak magányra lelt. A testvérei is mind külföldre költöztek. Neki azonban hiába mondták, hogy tanuljon idegen nyelvet. Édes anyanyelvén kívül, nem volt hajlandó mást a szájára venni. Sohasem tudta megérteni azokat, akik elhagyták a falut. Hiszen mindig volt mit enniük, a porhanyós, éjfekete földben és a napsütötte domboldalon minden megtermett. Az ottaniaknak sohasem voltak autóik, de gombázni vagy kaszálni fölösleges is lett volna azzal járni. A falu határa egyébként is minden háztól csupán néhány perc gyalog. A meredek völgyekkel tarkított dombok között pedig egyszerűen lehetetlen vállalkozás lett volna kocsikázni. Örök talány maradt neki, miért lett egyszer csak mindenkinek annyira fontos a pénz. A pénz, ami arrafelé amúgy sem igazán volt soha senkinek. Egyre inkább úgy érezte, az a kevéske ember is megőrült, aki még egy ideig nem költözött el. Már nem a kertjeik gondozásával voltak elfoglalva, helyette mindig az aktuális divat kötötte le őket. Mindennap más és más cipő volt rajtuk, érdekes szabású ruhákat kezdtek el bor-
Gyerekirodalmi szakember, több mint 4 éven keresztül volt a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum elnökségi tagja. Történelem és filozófia szakos tanárként végzett az ELTÉ-n, magyar szakon a pécsi, gyerek- és ifjúsági szakemberként a Károli Gáspár Református Egyetemen.
2013 óta a BonBon Matiné Műhely ügyvezetője, ahol évente majd 130 zenés produkciót adnak elő országszerte óvodás és kisiskolás gyerekeknek annak érdekében, hogy minél többen szeressék meg a zene és a hangszerek világát. Itt írta, színpadra vitte a darabokat, sokszor maga is szerepelt benne. A pandémia sajnos azonban ennek is véget vetett, így született meg első meseregénye Harmónia, a zenék világa címmel.
"1986-ban születtem Leeds-ben, Angliában. Ez nagyon menőn hangzik, de félévesen már itthon is voltunk, mert apukám orvosi munkája véget ért ott. Azóta minden bemutatkozásom azzal kezdődik, miért nem vagyok perfekt angol. (Na, tessék, most is!)
Gyerekkoromban csillagász szerettem volna lenni, de féltem, hogy akkor soha nem találkozom a családommal, így meggondoltam magam. Ez mai fejjel is bölcs döntésnek tűnik, mert ha belegondolok, hogy a 4 fiam mellett még éjjel is dolgoznom kellene, akkor… Akkor most biztos semmi keresnivalóm nem lenne a Pagony honlapján. Meg valószínűleg máshol sem.
Nagyon szeretem a jó zenéket. Főleg a funky-t és a big band jazz-t. Három évig doboltam, de a szomszédok nem értékelték. Külvárosi raktárakban gyakorolni meg… Szóval ez is véget ért.
Szerettem volna színházrendező is lenni, volt is egy szuper társulatunk, akikből sokan nagyszerű színészek lettek. De amikor az utolsó, frenetikus előadásunkon 13-an voltak, akkor ezt az utat is lezártnak éreztem.
Az utóbbi időben pedig elkezdtem írni…"