Bővebb ismertető
Részlet:
A SZOCIALISTA VILÁGFORRADALMI FOLYAMAT
Korunk fő tartalma és jellemző vonásai
Történelmünk utolsó fél évszázadát úgy jellemezhetjük, mint amelyben bizonyítható ténnyé vált a társadalom folyamatos fejlődése a szocializmus felé.
Ez korunk fejlődési tendenciája, fő tartalma. Ebben az időszakban valósággá vált sok olyan dolog, amely a megelőző fél évszázadban, még jó szándékuk által is olykor hitetlenkedve fogadott történelmi-politikai következtetés, tudományos előrelátás volt. E tények a leginkább kételkedők számára is szemléltető példáját adják annak: hogyan bomlik meg egy valamikor domináló társadalmi rendszer egyeduralma, hogyan alakul, erősödik az új. De annak is, hogy a régiből az újba való történelmi váltás mennyi nehézséget, előre nem látott buktatőt rejt magában, az erősödés, a fejlődés mennyi új, nehéz kérdést vet fel. A régi társadalmi rend általában nem tűnik el, amíg a benne rejlő lehetőségeket magas fokon ki nem fejlesztette; nem adja át helyét harc nélkül, hanem a rendelkezésére álló, évszázadok alatt felhalmozódott hatalmas anyagi és szellemi erők teljes bevetésével törekszik feltartani - időnként és helyenként eredménnyel is - a történelem alakulását. Az új társadalmi rend győzelme sem nyílegyenes, hanem ellentmondásokkal, vargabetűkkel, váratlan fordulatokkal, olykor visszaesésekkel is terhelt folyamat.
A történelmi kor fogalma, jellegének meghatározása. Ennek elméleti és gyakorlati jelentősége
Földünkön egy időben léteznek különféle gazdasági, társadalmi, politikai rendszerek, különféle osztályok és társadalmi csoportok, amelyek a kapcsolatok, az egymásra hatás, a harc számtalan összetevőjű szövevényét alkotják. Mindez a ma már önmagában is sokféle tényező és az e tényezőkből fakadó nagyszámú jelenség a maga összességében alkotja az emberi társadalmak egészének az állapotát a történelmi fejlődés egy-egy meghatározott szakaszán és ez fejeződik ki a történelmi kor fogalmában.
A változás felismerésének fontosságát hangsúlyozta Lenin 1915-bén:
Kétségtelen, hogy két korszak határán élünk és azokat a roppant fontos történelmi eseményeket, amelyeknek szemtanai vagyunk, csak úgy érthetjük meg, ha elsősorban az egyik korszakból a másik
3