Bővebb ismertető
A Vértes-Gerecse Vidékfejlesztési Közösség két tájegység településeiből összeállt vidékfejlesztési egyesület. Létrejöttét az Által-ér Szövetség és a Vértesi Natúrpark közösen kezdeményezte, a LEADER Akciócsoport területének kialakulásában meghatározó szerepük volt. 2008. szeptember 18-án alakult meg Vértesszőlősön az egyesület, melyet a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 2008. október 15-én jegyzett be a 1707 nyilvántartási számon.
Működésének területe két megyét érint. Komárom-Esztergom megyéből 23 település és Fejér megyéből 14 település csatlakozott a Közösséghez. Ezen belül hat statisztikai kistérség alkotja körzetünket: a bicskeiből 5 település, a móriból 3 település, a székesfehérváriból 2 település, valamint az oroszlányi, tatai és tatabányai térség minden községe. Ezek a következők: Baj, Bodmér, Bokod, Csákberény, Csákvár, Csókakő, Dad, Dunaalmás, Dunaszentmiklós, Gánt, Gyermely, Héreg, Kecskéd, Kocs, Kömlőd, Környe, Magyaralmás, Naszály, Neszmély, Pátka, Pusztavám, Sárkeresztes, Söréd, Szákszend, Szár, Szárliget, Szomód, Szomor, Tardos, Tarján, Újbarok, Várgesztes, Vértesboglár, Vértessomló, Vértesszőlős, Vértestolna, Zámoly. A tagságot 37 önkormányzat, 2 nemzetiségi önkormányzat, 42 nonprofit szervezet, 21 vállalkozás (14 gazdasági társaság és 7 egyéni vállalkozó) alkotja.
Közösségünk alapszabály szerinti céljai a következők: a bicskei, móri, oroszlányi, székesfehérvári, tatai és tatabányai kistérségek területén a települési önkormányzatok, gazdasági társaságok, vállalkozók, civil szervezetek, magánszemélyek és őstermelők vidékfejlesztéssel összefüggő tevékenységeinek koordinálása, pályázatainak elősegítése és széleskörű partnerség megteremtése a térségre elkészített "Vértes-Gerecse Által-él(r)ünk, kéz a kézben célhoz érünk" elnevezésű Helyi Vidékfejlesztési Stratégia alapján.