Bővebb ismertető
Havasréti József monumentális munkája nagy műgonddal és lenyűgöző problémaérzékenységgel megírt olvasmányos pályakép és esszéisztikus életrajz. Részlet- és gondolatgazdag portré Szerb Antalról. Megismerhetjük Szerb életét és munkamódszerét, kedvenc olvasmányait és az őt foglalkoztató problémákat csakúgy, mint szerelmeit és házasságait, hétköznapi pénzgondjait és polgári foglalkozását. Havasréti a hátteret és a korszakot is bemutatja, így képet kapunk az akkori irodalmi szcénáról és szellemi közegről, valamint a század első felének társadalomtörténetéről. A könyv hőse egyszerre a szellemes regényíró (a halhatatlan Utas és holdvilág szerzője), a szenvedélyes irodalmár (esszéi, irodalomtörténetei nemzedékek számára jelentenek beavatást az olvasás delejező misztériumába) és a zsidó gyökereit sohasem tagadó, hívő katolikus magyar polgár, aki halála pillanatáig hitt a megértés elemi lehetőségében és a magyar kultúra csodálatos, megtartó erejében.
Havasréti József 1964-ben született Pécsen. Ma is ott él; a pécsi bölcsészkar Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének oktatója.
Díjai:
Artisjus-díj 2014 (Szerb Antal című monográfiájáért)
Déry Tibor-díj 2014 (irodalmi-irodalomtörténeti munkásságért)
„A társadalmi besorolás szempontjából Szerb egyrészt tisztában volt zsidóságának meghatározó erejével, másrészt – joggal – azt gondolta, hogy tudósként és íróként azt a magyar nemzeti kultúrát építi, amelyhez teljes mértékben odatartozónak tekintette magát.”Szerb Antal magyar íróra, műfordítóra és irodalomtörténészre, olyan felejthetetlen művek, mint A Pendragon-legenda, az Utas és holdvilág vagy a Magyar irodalomtörténet szerzőjére emlékezünk, aki 75 évvel ezelőtt, 1945. január 27-én hunyt el, és akinek az életművéről Havasréti József író, kritikus készített monográfiát. „Havasréti József monumentális munkája nagy műgonddal és lenyűgöző problémaérzékenységgel megírt olvasmányos pályakép és esszéisztikus életrajz. Részlet- és gondolatgazdag portré Szerb Antalról. Megismerhetjük Szerb életét és munkamódszerét, kedvenc olvasmányait és az őt foglalkoztató problémákat csakúgy, mint szerelmeit és házasságait, hétköznapi pénzgondjait és polgári foglalkozását. Havasréti a hátteret és a korszakot is bemutatja, így képet kapunk az akkori irodalmi szcénáról és szellemi közegről, valamint a század első felének társadalomtörténetéről. A könyv hőse egyszerre a szellemes regényíró (a halhatatlan Utas és holdvilág szerzője), a szenvedélyes irodalmár (esszéi, irodalomtörténetei nemzedékek számára jelentenek beavatást az olvasás delejező misztériumába) és a zsidó gyökereit sohasem tagadó, hívő katolikus magyar polgár, aki halála pillanatáig hitt a megértés elemi lehetőségében és a magyar kultúra csodálatos, megtartó erejében.” A monográfia XII. fejezetének második alfejezetét, az identitás kérdését vizsgáló szakaszt közöljük.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>