Bővebb ismertető
Homéroszi meneküléstörténet képekkel és zenével
Annak, "aki menekül, éppen abban a világban kell léteznie, amelyik elől és amelyik miatt menekül" - olvassuk Krasznahorkai László új könyvében, amely az Odüsszeia s ezen belül a Kalüpszó-mítosz alaptörténetét megidézve áttételesen magának a menekülésnek, az üldöztetésnek, a készenlétnek és a résen-létnek mint univerzális sorsállapotnak a megjelenítése. Folyamatos, a végletekig megfeszített figyelem, rituális örökmozgás jellemzi a mű menekülő hősének stratégiáját, s ez a létmód igencsak hasonlít a Krasznahorkai-mondatok önmagukat hajtó lendületéhez, melynek következtében a történet tárgya és az elbeszélés nyelve természetes fedésbe kerül egymással. Krasznahorkai újkori Homérosz-hommage-ának helyszíne az Adriai-tenger térsége, Polatól Fiumén át Mljet szigetéig. Itt találkozik a menekülő lény, "a pillanat foglya" az örökkévalósággal.
A Mindig Homérosznak különleges, többdimenziójú vállalkozás: a szöveghez Max Neumann festett képeket, és Miklós Szilveszter szerzett zenét. Ez utóbbit az olvasók a fejezetek élén elhelyezett QR-kódok vagy a megadott weboldal megnyitásával olvasás közben is elérhetik. A szerzők ajánlata így egy olyan alkotás tehát, ahol az olvasó képnek, zenei hangnak és irodalmi szövegnek az együttállásából visszakövetkeztethet arra a csillagos égre, mely Homérosz idején borult az ember fölé, s érzékelheti, miféle csillagos ég az, amely pedig a miénk.
Összegyűjtöttük a kiadói csoportot érintő programokat.A Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár 2019. október 10. (csütörtök) és október 13. (vasárnap) között kerül megrendezésre, helyszíne a tavalyi évhez hasonlóan ismét a budai Várkert Bazár lesz, ahol számos izgalmas programmal várja az érdeklődőket a Líra Csoport.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
A kortárs magyar irodalom eminens alkotója újabb elismerésekben részesült.Krasznahorkai László újabb nemzetközi, nívós elismerést zsebelhet be. A Báró Wenckheim hazatér című regénye is továbbjutott a Nemzeti Könyvdíjra jelölt könyvek szűkített, öt címet tartalmazó listájára is az idegen nyelvről angolra fordított művek újonnan létrehozott kategóriájában.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Az új kötet az Adriai-tengeren dél felé indulva, az Odüsszeia megidézésével írja tovább és teljesíti be a szerző húsz évvel ezelőtti menekülésmítoszát. Nem új keletű Krasznahorkai László legutóbbi kötetének, a Mindig Homérosznak a törekvése, hiszen a szerző 1999-es, Háború és háború című regénye óta éppen tőle tudjuk: az emberi létezés alapvető kereteit a meneküléshez és a rejtőzéshez idomuló magatartásmódok adják. Ennek a felismerésnek a huszadik század utolsó évében tehát már szentelt a szerző egy regényt, mely a zárlat, a könyvben szereplő schaffhauseni emléktábla tényleges megalkotása és átadása révén a fikció és a valóság határainak átlépését végrehajtotta. A húsz évvel későbbi mű hidat képez az időben és tovább tágítja a kereteket, a szöveg, a kép és a zene összejátszásával intermediálissá téve a műalkotás befogadásának élményét.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
A Jelenkor, a Kalligram, a Magvető és a Scolar kiadványairól írhatnak a vállalkozó kedvűek!A Litera az idei évre is meghirdeti Büszkeség és balítélet című kritikapályázatát. Ez alkalommal Barnás Ferenc, Krasznahorkai László, Térey János, Tóth Krisztina és Szántó T. Gábor könyveiről várja a szerkesztőség az értő és érvelő kritikákat. A pályázati anyag leadási határideje első körben 2020. február 12-e lesz.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
2020-tól egy hétfős szakértői testület dönti el, melyik az a húsz alkotás az előző év kortárs magyar szépirodalmi terméséből, amelyik érdemes lehet az elismerésre.Tizenöt éve létezik Magyarország legrangosabb független irodalmi díja, az Aegon Művészeti Díj. A jubileum alkalmából a megújulásra is hangsúlyt fektettek: 2020-tól az Aegon Irodalmi Díj nevet viseli az elismerés. A jelölés és a kiválasztás menetében is történtek változások továbbá nyilvánosságra került az idei 20-as hosszú lista is, amely izgalmas neveket és műveket tartalmaz.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
KRASZNAHORKAI LÁSZLÓ művei
1954-ben született Gyulán. Napjaink világirodalmának egyik legfontosabb alkotója, műveit eddig több mint harminc nyelvre fordították le. Bécsben és Triesztben él.
Fontosabb díjak
Móricz Zsigmond ösztöndíj (1983), Művészeti Alap elsőkötetesek Bölöni-díja (1986), József Attila-díj (1987), Mikes Kelemen Kör díja (1987), DAAD-ösztöndíj (1987-1988), Déry Tibor-jutalom (1992), Soros Alapítvány Krúdy Gyula-díja (1993), Wissenschaftskolleg Berlin-ösztöndíj (1996), Márai Sándor-díj (1998), Magyar Köztársaság Babérkoszorús Művésze (2002), Kossuth-díj (2004), Krúdy Gyula-díj (2004), Bestenliste-Preise: az év legjobb külföldi regényének járó díja Az ellenállás melankóliája című kötetért (Baden-Baden – 2004), MAOE Kulturális Örökség Nagydíj (2008), Szépirodalmi Figyelő-díj (2009), Brücke Berlin-díj (2010), Best Translated Book Award - Sátántangó, Fordította: George Szirtes (2013), Vilenica-díj (Szlovénia, közép-európai irodalmi díj – 2014), Best Translated Book Award - Seiobo járt odalent, Fordította: Ottilie Mulzet (2014), America Award in Literature (2014), a Columbia Egyetem vendégprofesszora (2014), Nemzetközi Man Booker Díj (2015), Aegon Művészeti Díj a Báró Wenckheim hazatér című regényéért (2017), a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Doctor Honoris Causa, díszdoktori kinevezés (2019) National Book Award az angolra fordított művek kategóriájában a Báró Wenckheim hazatér című regényéért (2019)