Bővebb ismertető
A tudomány fejlődése hihetetlenül felgyorsult: a biotechnika, a kibernetika és a nanotechnológia rendkívüli távlatokkal kecsegtet, csakúgy, mint a világűr kutatása. A 21. századi technikának azonban veszélyei is vannak, amelyek kiszámíthatatlansága nagyobb gondot okoz, mint az a nukleáris fenyegetettség, amellyel évtizedeken át együtt éltünk.
Az Ütött az utolsó óránk? című helyzetjelentésében Martin Rees kellő pontossággal és közérthetően mutatja meg, hogyan értünk el egy új határ közelében: az emberiség történelme során ugyanis először alakult úgy, hogy egyetlen tévedés vagy rosszindulatú cselekedet következtében fellépő esemény globális katasztrófához vezethet.
Az ember alkotta vírusok elszabadulása pusztító járványokkal fenyegethet, a részecskeütköztetések katasztrofális láncreakciókat indíthatnak el, az intelligens számítógépek felülkerekedhetnek alkotóikon, a géntechnológia beláthatatlan módon átalakíthatja az emberi szervezetet. Meghökkentő és elgondolkodtató könyvében Martin Rees az emberi élet jövőjéért kongatja meg a vészharangot.
Sir Martin Rees a Cambridge-i Egyetem professzora, a Kin's College tagja, az Udvari Csillagász cím és számos nemzetközi elismerés birtokosa. Magyarul is megjelent, nagy sikerű ismeretterjesztő művei: A kezdet kezdete (1999); Csak hat szám. Az univerzumot kialakító erők (2001); Kozmikus otthonunk. Miért éppen ilyen a világmindenség? (2003).