Bővebb ismertető
Buda egyik csendes utcájában áll egy omladozó ház. A homlokzati nagy erkély két oldalán egy-egy szépséges angyal magasodik, kezükben leeresztett pallos - mintha csak a házat vigyáznák mindenfajta veszedelemtől. Bizony, van is mitől óvni-védeni, mert le akarják bontani, hogy szállodát építsenek a helyére. A lakók azonban mozgalmat indítanak a patinás épület megmentésére, vezetőjüket, Zsuzsát pedig szoros szálak és emlékek fűzik a házhoz: annak idején, egyetemista korában rendszeresen látogatta ott a csaknem százéves Hilda nénit, aki elmesélte neki az életét.
Paál Hildának szavai életre keltik az 1910-es éveket, amikor az angyalos ház a fénykorát élte. Hilda, Klári, Manci és Lina, a négy barátnő együtt élik át a századelőn a felnőtté válás, és persze a szerelem, valamint az elkerülhetetlen csalódások édes-fájdalmas élményeit. Az angyalos ház azonban titkokat is rejt: az egyik emeleti lakásba rejtélyes új lakó költözik, és esténként különös vendégek fordulnak meg nála. A lányokat furdalja a kíváncsiság, és amikor nyomozni kezdenek, akaratukon kívül még a kor politikai cselszövéseibe is belekeverednek.
A ház története ezzel nem ér véget, tovább folytatódik-bonyolódik a kötet végére beillesztett két novellában. A Karácsony a ligetben egy félszeg, édes-bús, tragédiába torkolló szerelmet idéz, a Rozmaring pedig a némafilm korának Amerikájába, a Broadway színpadjaira és a New York-i filmstúdiókba vezeti a regény egyik szereplőjét és az olvasót.
Egy 100 éves néni története az 1910-es évekrőlFábián Jankára először Az utolsó boszorkány lánya című könyve kapcsán akadtam rá, amely annyira elnyerte a tetszésemet, hogy egyből megjegyeztem magamnak az írónőt, sőt, bánkódtam is miatta (illetve a mai napig bánkódom), amiért nem figyeltem fel rá már évekkel korábban. Így került hozzám az újabb kiadású kötete, Az angyalos ház és más történetek, azaz egy olyan mix, amely tartalmazza Az angyalos ház regényt és még két, kisebb szösszenetet is, amely azonban szoros összefüggésben áll a fő történettel. Ezúttal egyébként az 1910-es évek Budapestjére kalandozhatunk el egy közel 100 éves néni visszaemlékezésein keresztül.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
"Fábián Janka :Az angyalos ház"
Az angyalos ház és a benne lakók történetét szinte egy szuszra olvastam el. Annyira magával ragadott Hilda néni visszaemlékezéséből kikerekedő történet, hogy a jelenben játszódó fejezeteket szívem szerint csak átlapoztam volna.
Pál Hilda, húga Márta, unokatestvére Manci és barátnője Lina voltak az ANGYALOK. Minden 1910-ben kezdődött, Hilda 16.születésnapján... Annyira részletes és korhű a regény, hogy olvasás közben szinte én is ott voltam Hildával a századeleji Pesten, imádtam a korabeli ruhákat, a korcsolyázást a Városligetben, a színházat, a mozgóképet, Hajnal Imre a" híres színész és bonviván", és a költő, és újságíró Kővári Gyula alakját. Még Ady Endre is "felbukkan" a kavargó, színes, eseményekkel teli pesti forgatagban. Pál Hilda visszatekintése "csak" négy évet takar (1910-1914),de mégis mintha egy emberöltő lenne. A kislányokból nagylányok lesznek, a barátnőkből vetélytársak.
Hilda néni élete hosszú volt és tartalmas, de pár morzsán kívül sajnos több részletet nem tudunk, pedig szívesen olvastam volna még róla.