Bővebb ismertető
"Minden ártér" - olvashatjuk Kemény István új kötetében, ennek szellemében a könyv egy folyó-verssel kezdődik és egy másikkal ér véget. És hogy mi van a két mű, a Duna és a Nílus között? Egy költő kontinense, egy csodálatos életmű újabb szigete, egysorosok és hosszúversek. Egyszerre tetőzés és továbblépés a Nílus: történelmünkről és jelenünkről, e kettő kapcsolódásairól, az elmúlásról és az örökkévalóságról, magáról az időről. Ekképpen tekinthetjük a Délig és Estig ciklusokkal tagolt könyvet akár egyetlen nap történetének is, és még inkább utazásnak e páratlan költészet forrásvidékétől a kiteljesedésig.
Kemény István, Bárány Tibor, Radnóti Sándor szövegei a heti Élet és Irodalomban.Nílus címmel jelenik meg április első napjaiban Kemény István új verskötete, melyben egysorosokat és hosszúverseket olvashatunk történelmünkről és jelenünkről, e kettő kapcsolódásairól, az elmúlásról és az örökkévalóságról, magáról az időről. A kötetből az Élet és Irodalom e heti lapszámában olvashatjátok a Rakpartos ballada című hosszabb versét.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Erdős Virág, Tóth Krisztina, Kemény István és Parti Nagy Lajos olvas Ady törzshelyén.Szerdán este hét órától Ady Endre egykori törzshelyén, a pesti Három Holló kávéházban Erdős Virág, Tóth Krisztina, Kemény István és Parti Nagy Lajos olvas fel az orte című svájci irodalmi folyóirat legújabb számában megjelent verseiből.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
„Szóval, mint azt már más forrásokból / már bizonyára tudják, / nincs igazság.” – Kemény István új kötetét ajánljukKemény István új kötetében történelmünkről és jelenünkről, e kettő kapcsolódásairól, az elmúlásról és az örökkévalóságról, magáról az időről ír – olvashatjuk a Nílus című kötet fülszövegében. A kötetet a Patai második éneke c. verssel ajánljuk, mely egyfelől reflektál a korunkra jellemző információs káoszra, másrészt arra a pozícióra, amelyet a mindenkori értelmiségnek kellene betölteni. Harmadrészt pedig az életművön belül a cím utal a Kedves ismeretlen c. regényre, melynek ördögi főhőse Patai Péter.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
„Nála ugyanis az irónia csak egy eszköz a sok közül” – Kemény István Nílus című kötetéről.Kemény legutóbbi kötetcímei (A királynál, Élőbeszéd, Hideg) tömörek, szokatlanok, egyszerűek, nyugtalanítóak, kifejezőek. A Nílus is ilyen: ez a világ talán legismertebb folyója, kulturális értelemben vett vízgyűjtő és árterülete majdhogynem végtelen. Erre a végtelenségre szüksége is van a szerzőnek, mert nagyban játszik.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Kritika Kemény István és Szvoren Edina új kötetéről, vers Kukorelly Endre, próza Szív Ernő tollából az új Élet és Irodalomban.Károlyi Csaba Szvoren Edina könyvheti kötetéről, a Verseimről, Visy Beatrix és Kész Orsolya Kemény István Nílus című kötetéről, Torma Tamás pedig Budapest felhőkarcolóiról írt a friss Élet és Irodalomban.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Kemény István korszellemről, generációkról, családról és természetesen versekről.Kemény Istvánnal a szentendrei Hé, Dodó kávézóban találkozhattok feruár 15-én, pénteken fél héttől. A hetven perces esten szó esik majd korszellemről, generációkról, családról, irodalomról és természetesen versekről is. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
A magyar széppróza legjava 2018-ból – Az Aegon-díj rövidlistájaHétfőn nyilvánosságra hozták az Aegon-díj tíz könyvet tartalmazó rövidlistáját, melyre a hetes szám jegyében hét magvetős könyv, hét prózakötet és hét férfi szerző került fel. Alább mutatjuk, hogy pontosan mely könyvek vannak versenyben a rangos irodalmi elismerésért.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Újlipótváros összművészeti fesztiválja szeptember 7-én, szombaton minden eddiginél több programmal várja az érdeklődőket.2019. szeptember 7-én immár 11. alkalommal újra megrendezésre kerül a Pozsonyi Piknik, Újlipótváros civil, kulturális, összművészeti fesztiválja. A rendezvény az Újpesti rakparton, a Jászai Mari tér és a Szent István Park között várja az idén is a Piknikre látogatók apraja-nagyját. A koncertekkel, színházi és irodalmi műsorokkal, kiállításokkal fűszerezett kulturális kavalkád újra három színpadon egyszerre kínál az idén is sokszínű, klasszikus és kortárs kulturális élményt gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. A program számos műfajban tartogat különleges kulturális csemegét az ide látogató közönség számára: a színház a muzsika és a költészet szerelmeseinek, a látványos utcai flashmobokat, kiállításokat kedvelőknek, a különleges irodalmi csemegék iránt érdeklődőknek, a könnyed nyárbúcsúztató zenei élményeket keresőknek, a klasszikus és világzenei koncertélményre vágyóknak, a gasztronómia szerelmeseinek, a különleges, kézműves vásári hangulat és élményprogram iránt érdeklődőknek vagy egyszerűen csak a kellemes baráti nyáresti beszélgetésre, közösségi élményre vágyóknak.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
1961-ben született Budapesten. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen magyar–történelem szakon diplomázott 1990-ben.
Verseket, prózát, esszét, kritikát, egy fél drámát, könyvajánlatokat, fülszövegeket, JAK-tábori naplót, netnaplót, tévéjáték-dialógusokat (sőt, álnéven egy fél ponyvaregényt) írt eddig.
Kemény István a nyolcvanas években induló nemzedék jelentős, és írókörökben az egyik legnagyobb hatású, eredeti hangú és kísérletező kedvű alkotója. Első verseskötete Csigalépcső az elfelejtett tanszékekhez címmel az Eötvös Loránd Tudományegyetem kiadásában jelent meg 1984-ben. Ezt követően jelentkezett verseskötettel, regénnyel (Az ellenség művészete), tárcanovellákkal (Család, gyerekek, autó). Ez utóbbiakat korábban az Élet és Irodalomban publikálta. 1984 és 2002 között tíz könyve jelent meg, többek közt két nagy hatású verseskönyve, a válogatott verseit tartalmazó Valami a vérről, 1998-ban, majd három évvel később a Hideg. Első verseskötete, amelyet a Magvető Kiadó gondozott, a 2006-ban kiadott Élőbeszéd, eddigi egyetlen regénye a Kedves Ismeretlen (2009). Összegyűjtött versei Állástalan táncosnő címmel jelentek meg 2011-ben. Lúdbőr című 2017-es esszékötete az elmúlt évek egyik legfontosabb kulturális-honismereti teljesítménye; vallomások és töprengések füzére hagyományról és modernségről, költészetről és történelemről, hazánkról és Európáról. 2018-ban napvilágot látott Nílus című verses könyve hasonlóan A királynálhoz ékes bizonyítéka annak, hogyan mélyül el és keres egyszerre új megszólalási formákat Kemény István lírája.
Fotó © Szilágyi Lenke
Díjai
Kilencek-díj (1986), A Szépirodalmi Könyvkiadó Nívódíja (1988), Móricz-ösztöndíj (1989), A Jövő Irodalmáért-díj (1989), a Holnap Kiadó Nívódíja (1990), Soros-ösztöndíj (1994), Hidas Antal-díj (1994), Graves-díj (1995), Déry Tibor-díj (1997), József Attila-díj (1997), Zelk Zoltán-díj (2001), Arany János-ösztöndíj (2002), Palatinus-díj (2002), JAK-díj (2004) Palládium-díj (2007), Babérkoszorú-díj (2007), Márai Sándor-díj (2010), Hévíz Irodalmi Díj (2016), Babits Mihály Alkotói Emlékdíj (2016)