Bővebb ismertető
Odüsszeusz bolyongását beszéli el, tíz évig tartó útját haza, Ithakába, ahol hűségesen várja őt hitvese, Pénelopé, kapzsi kérők hadától körülvéve. Bolyongásai közben csodás kalandokat él át, szerelmekkel, varázslókkal, szörnyekkel találkozik, sőt még az alvilágba is leereszkedik, s ott viszontlátja halott bajtársait. "Az Íliász a jelenvalóság költeménye" - mondja Szerb Antal. "Az Odüsszeia a távolság eposza, az utazásé. Az első romantikus mű, azt lehetne mondani, mert benne jelenik meg először a nosztalgia. Egyik angol fordítója pedig úgy jellemzi, hogy ez az első regény, és noha a regények hosszú sora követi, egyáltalán nem bizonyos, hogy nem a legjobb-e. De nemcsak azért nem avul el soha - figyelmeztet Devecseri Gábor -, ami a világirodalom nagy regényeivel közös sajátsága, hanem azért is, ami a regénytől megkülönbözteti. Az eposz -az a varázsszőnyeg, mely, akármilyen roppant nagy is a kerülete, repülni tud -, mert vers volta röpíti: a szereplői egész nagy hadát könnyen hordja a hátán."
TED megmondja, mit olvass!Az egyre bővülő kínálat mellett sokszor gondot okoz, hogy melyik könyvet olvassuk el, ráadásul a könyvek ma már luxuscikknek számítanak, így nem mindegy, hogy milyen könyvért adjuk ki azt a három, négy vagy akár ötezer forintot. Mindez egyre fontosabbá teszi az olyan felületeket, melyek segítenek választani. A TED könyvajánlói hihetetlen szórakoztató formában teszik mindezt.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
„Ottlik mondta, hogy egy regényt csak akkor ismerünk meg, ha elolvassuk az első betűtől az utolsóig, máshogyan nem megy. Melville teljes regénye letaglózó. Úgyhogy éljen a Moby Dick!”Károlyi Csaba irodalomkritikust, szerkesztőt, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettesét – akinek Pompás hely címmel november végén jelent meg új, irodalmi kritikákat tartalmazó kötete – még a FISZ-tábor idején kértük meg arra, hogy állítson össze egy listát olyan regényekből, amelyek inspirálóan hatottak rá, szövegek, amiket megkerülhetetlennek érez, vagy, az ő szavaival élve, amelyekre kultúrákon átívelő „alapkönyvként” tekinthetünk. A 10-es listából végül 13+1-es lett (egy, a videóban elrejtett további bónuszkönyvvel).
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Az új kötet az Adriai-tengeren dél felé indulva, az Odüsszeia megidézésével írja tovább és teljesíti be a szerző húsz évvel ezelőtti menekülésmítoszát. Nem új keletű Krasznahorkai László legutóbbi kötetének, a Mindig Homérosznak a törekvése, hiszen a szerző 1999-es, Háború és háború című regénye óta éppen tőle tudjuk: az emberi létezés alapvető kereteit a meneküléshez és a rejtőzéshez idomuló magatartásmódok adják. Ennek a felismerésnek a huszadik század utolsó évében tehát már szentelt a szerző egy regényt, mely a zárlat, a könyvben szereplő schaffhauseni emléktábla tényleges megalkotása és átadása révén a fikció és a valóság határainak átlépését végrehajtotta. A húsz évvel későbbi mű hidat képez az időben és tovább tágítja a kereteket, a szöveg, a kép és a zene összejátszásával intermediálissá téve a műalkotás befogadásának élményét.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>