Bővebb ismertető
Szenzációs leletmentés gróf Bethlen Béla emlékiratainak teljes kiadása. Erdély kormánybiztosának emlékiratai hajdanán csonkán napvilágot láttak három évtizeddel ezelőtt, ám kiderült, hogy az eredeti jegyzetek több mint felét nem közölték le. Bethleni gróf dr. Bethlen Béla (Aranyosrákos, 1888. november 2. - Kolozsvár, 1979. november 6.), erdélyi magyar földbirtokos, jogász, politikus volt. 1913-tól a kolozsvári törvényhatósági bizottság tagja, az első világháborúban honvéd hadnagy. Trianon után Erdélyben élt, 1924-től az erdélyi Országos Magyar Párt alelnöke, később elnöke, valamint a székelyudvarhelyi kerület képviselője a bukaresti parlamentben. 1940-44 között Szolnok-Doboka és Beszterce-Naszód vármegyék főispánja, 1944 szeptember-októberében a visszatért Észak-Erdély kormánybiztosa. 1945-ben a kommunista uralom kezdetén politikai vádakkal elítélték, 1954-ig börtönben ült. 1959-ben rehabilitálták, haláláig Kolozsváron élt. Az eredeti gépirat alapján összeállt memoárt több mint 100 korabeli fotó és dokumentum kíséretében adjuk közre, melyek szintén első közlések.
Visszaemlékezéseimben felsoroltam mindazon eseményeket, amelyek ezeréves hazánk egyik legnehezebb és egyben legszomorúbb szakaszában zajlottak le. Éppen ezért nem lehet és nem szabad azt úgy olvasni, mint egy novellát, hanem az olvasó teljesen bele kell élje magát azokba az időkbe, körülményekbe és viszonyokba. Én itt megírtam mindazon eseményeket és problémákat, melyek azokban az időkben az én szemem előtt vetődtek fel és zajlottak le, és amelyeknek magam is részese voltam. Ezek kisebb vagy nagyobb jelentőségű események voltak, de végeredményben mind történelmi események. Úgy hiszem nem túlzok, ha azt mondom, hogy egyenesen egy valóságos tragédia, amelynek én csak egy apró figurája voltam.
„Ideje lenne már úgy foglalkozni ily kaliberű államférfiakkal, hogy a legújabban előkerült források mentén rajzolja meg valaki az autentikus portrét" – Kovács Attila Zoltán Bethlen Béláról.Interjú Kovács Attila Zoltán irodalomtörténész, kiadóvezető, MMA-kutatóval Bethlen Béla Visszaemlékezéseim című memoárja kapcsán, melynek idén látott napvilágot, első, teljes, cenzúrázatlan változata.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>