Bővebb ismertető
A Sztrugackij fivérek fantáziabirodalmában semmi nem szimplán fekete vagy fehér. Történeteik csöppet sem egyszerűek vagy kiszámíthatók: vérbeli meghökkentő mesék, középpontjukban a kisemberrel, akit az sem érdekel, ha a szomszédságban véget ér a világ, csak élik tovább a maguk hétköznapi életét. Kötetünk ezúttal két kisregényt tartalmaz, melyek klasszikus forgatókönyvekre kínálnak újszerű, rendhagyó megoldásokat.
A marslakók második inváziója H. G. Wells ősrégi ötletét porolja le a Földünkre érkező idegen támadókról, akiket az emberiség semmiféleképpen nem képes megállítani. Sztrugackijéknál azonban az emberek csak addig szegülnek ellen, míg rá nem jönnek, hogy kicsinyes számításukat a földönkívüli elnyomás alatt ugyanúgy megtalálják, sőt talán még jobban is élhetnek, mint korábban... mindössze egy aprócska árat megfizetve.
Az Egymilliárd évvel a világvége előtt akár szokványos katasztrófatörténet is lehetne, ha más írta volna. Így azonban izgalmas krimibe oltott fejtegetéseket kapunk a világegyetem működéséről, a véletlenek és az ember szerepéről benne... ami talán egyáltalán nem egyezik meg az iskolában tanultakkal.
Arkagyij és Borisz Sztrugackij művei
A Sztrugackij testvérek: Arkagyij Natanovics Sztrugackij (Batumi, 1925. augusztus 28. – Moszkva, 1991. október 12.) és Borisz Natanovics Sztrugackij (Leningrád, 1933. április 15. – Szentpétervár, 2012. november 19.) szovjet (orosz) tudományos-fantasztikus írók.
Apjuk a helyi „Trudovoj Adzsarisztan” c. lap szerkesztője, újságíró, művészettörténész, anyjuk tanítónő volt.
Arkagyij, Sz. Jaroszlavcev néven is írt. 1942 januárjában, anyjával Leningrádból a Cskalovi területen levő Tasla faluba evakuálták. 1943-ban behívták katonának, és Aktyubinszkba került katonai iskolába. 1945-től a moszkvai Katonai Idegennyelvi Intézetben tanult, amit 1949-ben végzett el, japán referens-fordító képesítést szerezve. Később tanító Kanszkban és japán tolmács a Távol-Keleten. 1955-ben leszerelt, rövid ideig Leningrádban dolgozott fordítóként, ezután Moszkvában a Szovjet Tudományos Akadémia Össz-szövetségi Tudományos-technikai Információs Intézetben. 1957 és 1959 között a Goszlitizdat, 1960-ban a Gyetgiz szerkesztője volt. Ezután kutatóintézetben dolgozott.
Borisz, Sz. Vityickij néven is írt.Arkagyij öccse. 1950-ben végezte el a középiskolát, a Leningrádi Egyetem matematika–mechanika fakultás csillagászat szakán tanult tovább. 1955-től 1958-ig aspiráns volt a pulkovói csillagászati obszervatóriumban, 1965-ig ott is dolgozott. 2006-ban szívinfarktuson esett át.
A Sztrugackij testvérek számos műve játszódik ugyanabban az elképzelt jövőben, ismertebb nevén a Noon Univerzumban. A név a sorozat első regényéből, a Noon: 22nd Century (magyarul: Ugrás a jövőbe címmel jelent meg) származik.Arkagyij szerint nem tudatosan hozták létre a sorozatot. Inkább újra elővették a régi szereplőket és helyszíneket, mert így könnyebben tudtak dolgozni. Később egyesítették ezeket, és így írták az újabb műveket.