Bővebb ismertető
Gaudíról és munkásságáról eddig mintegy húsz film, hatvan könyv és számtalan újságcikk jelent meg. Ezek általában bemutatják a Sagrada Familia, a Milá és Batlló ház, a Güell park bizarr és izgalmas építészeti világát, a csavart oszlopokat, a mintás kerámiákat és a hüllőpikkelyes tetőket. Megpróbálják bizonyítani, hogy mindazokat az új gondolatokat, elveket, amelyeket a XX. század építészete felvetett, Gaudí már évtizedekkel korábban megvalósította. Ugyanekkor a XIX-XX. század művészetét és építészettörténetét összefoglaló művek Gaudí munkásságát egyáltalán nem említik, vagy csupán kuriózumként, mint a fejlődés láncolatába be nem kapcsolható jelenséget.
Nehéz róla elfogulatlanul írni. Épületeit korábban egy hallucináló, őrült művész irracionális alkotásainak tartották. Újabban olyan tanulmányok jelennel meg, melyek Gaudít mint zseniális konstruktőrt mutatják be, és logikus szerkesztési módszereit elemzik. Amíg A. A. Moles "A giccs - a boldogság művészete" című munkájában a Sagrada Familiát a sztriptíz-golyóstollak és a zenélő fogkefék szellemi rokonaként említi, addig épületei századunk második felének legkiválóbb építészeit inspirálják.
Őrült lángész, zseniális konstruktőr, megkésett középkori építőmester vagy a "mértéktelen gigantizmus" megszállottja? Célom, hogy bizonyítsam: Gaudí építészete válasz azokra a kérdésekre, melyek a századforduló táján vetődtek föl a művészetben. E kérdések most, közel száz év múltján újra aktuálisakká váltak.