Bővebb ismertető
Kémiai Közlemények 60. külel 1983.
SZTÉRIKUS HATÁSOK A BIOMOLEKULÁKBAN
Előszó
Fenti címmel a Magyar Kémikusok Egyesülete az MTA Anyag- és Molekulaszerkezeti Munkabizottság támogatásával 1981. október 5—8. között szimpóziumot rendezett Egerben. A körülbelül nyolcvan résztvevő fele Európából, fele Magyarországról érkezett. A rendezőbizottság (Mészáros Zoltán tiszteletbeli elnök, Kálmán Alajos, Náray-Szabó Gábor titkár. Polgár László, Simon Kálmán és Sohár Pál) célja az volt, hogy olyan kutatókat hozzon össze, akik bemutatják a különböző elméleti és kísérleti módszerek együttes alkalmazását különleges biokémiai problémák megoldására. Bár az ilyen tipusú, interdiszciplináris megközelítési mód egyre általánosabb a szerkezeti kémiában, eddig viszonylag kevés a biokémiai példa.
Az előadások és poszterek a röntgendiffrakció, a nagyfrekvenciájú NMR-spektroszkópia, a CD-spektroszkópia és az elméleti módszerek alkalmazásaival foglalkoztak. A tárgyalt témák a kis molekulákban fellépő jelenségektől (pl. antibiotikumok, peptid-hormonok és más, farmakológiailag aktív vegyületek) a fehérjékig (pl. aminosavak megkülönböztetése a tRNS aminoacilezésében, enzimkatalízis mechanizmusa) és a nukleinsavakig (a térbeli hozzáférhetőség és az elektrosztatikus potenciálok közötti párhuzam a DNS-ben és a tRNS-ben) terjedő témákat öleltek fel.
Az alábbi cikkek, valamint még néhány poszter anyaga megjelent angol nyelven az Akadémiai Kiadónál Steric Effects in Biomolecules (szerk.: Náray-Szabó G.) címmel. A magyar fordítás közreadásától azt reméljük, hogy a hazai érdeklődők szélesebb köreihez is eljuttathatjuk az anyagot és áttekintést adhatunk a szerkezeti biokémiai kutatások néhány újabb eredményéről és irányzatairól.
A Szervező Bizottság és valamennyi résztvevő nevében hálámat fejezem ki az anyagi támogatásért a CHINOIN Gyógyszer- és Vegyészeti Termékek Gyárának, az EGYT Gyógyszervegyészeti Gyárnak és a Bruker Analytische Messtechnik cégnek. Köszönöm a technikai segítséget a MTA Központi Kémiai Kutató Intézetének. Végül köszönetet mondok Horváth KÁROLvnak és Simon KÁLMÁNnak az előadások fordításáért, Simon KÁLMÁNnak külön megköszönöm a kézirat szerkesztését is.
Náray-Szabó Gábor