Bővebb ismertető
A pártoktatás középtávú terve
A Politikai BizxDttság 1980. július 22-i ülésén megitárgyalta és elfogadta a pártoktatás középtávni tervét, amelynek kissé rövidített változatát közöljük.
A pártoktatás feladatait az elmúlt években a XI. pártkongresszus célkitűzései, valamint a Központi Bizottság 1976. október 26-i, a pártpropaganda fejlesztéséről szóló határozata szaibta meg.
A pártoktatás ikapesolódott a párt előtt áUó feladatokhoz. Kiemelten foglalkozott a szocialista gazdaság és a nemzetközi viszonyok fejlődósének tartós tendenciáival és új kérdéseivel. A káder-képzésber nagyobb hangsúlyt helyeznek a klasz-szikusok tanulmányozására. A dialektikus és történelmi materialista gondolkodásra való nevelés jobban előtérbe került. Szélesebb körben használják fel a hazai és a nemzetközi tapasztalatokat. Nőtt az igény az elmélet és a politikai gyakorlat tapasztalatainak egybevetésére.
A pártoktatásban azonban továbbra is tapasztalható, hogy a fogalmak, kategóriák és törvényszerűségek megismerése során számos esetben formális és iskolás módszereket alkalmaznak. Ez háttérbe szorítja az eszmei-politikai nevelést, a marxista—leninista szemléletformálást, a pártok-tatás mozgalmi jellegét, csökkenti annak meggyőző erejét.
A pártoktatás munkáját segítő fórumok hatékonyabbá váltak. A Politikai Akadémia előadásai elméletileg alátámasztották, politikailag sokoldalúan indokolták a soron levő feladatokat. Az új