Bővebb ismertető
Kiállítási vezetőnk második füzetével a szekszárdi Béri Balogh Ádám Múzeum állandó kiállításának római emlékeket bemutató termében és az ugyancsak római kori lapirádiumban (kőtár) kalauzoljuk végig látogatóinkat. Az előbbi a főbejárattal szemben levő helyiségben, az utóbbi pedig az emeletre vezető folyosó két oldalán látható.
A dunántúli kelta törzsek a római hódítást megelőzően előbb a bój hatalmi övezetbe tartoztak, melynek központi része a ma Dunántúlnak nevezett területtől ÉNy-ra feküdt. Ez a bój nagyhatalom az i. e. I. század közepén az egyesített dák törzsekkel folytatott véres háborúk eredményeként felbomlott, így ezek a kisebb törzsek a rómaiak érkeztekor ismét saját régi törzsi kereteik között élték életüket. Ismereteink szerint az i. e. I. század közepén kerültek kapcsolatba először a rómaiakkal, s ez a kapcsolat hosszabb ideig csupán kereskedelmi jellegű maradt.
Régészeti leleteink segítségével ez a hatás két irányból érte a Dunántúl területén élő őslakosságot: Nyugat-Dunántúlon az Észak-Itáliát a Baltikummal összekötő, észak felé vezető híres Borostyánkő-út körzetében. Másik iránya pedig a Délkelet-Dunántúlon a Kapos folyó környékén lévő kelta települések felé rajzolódik ki.