Bővebb ismertető
Részlet a könyvből:
Romány pál megnyitója: Szeretettel köszöntöm valamennyi kedves vendégünket. Megköszönöm, hogy elfogadták meghívásunkat erre a képletes kerekasztalra. A meghívóból a téma egyértelmű. Többen javasolták nekünk, hogy talán nem is kellene ebből a témakörből vitát rendezni, hiszen sokféle megközelítésben, sok helyen vitatták már, és egyébként is állandóan formálódik, Bizonyos vagyok benne, anélkül, hogy előre mondanék valamit a várható vitáról: lesz tanulsága.
Köszöntöm az eszmecsere bevezetését vállaló Markó István elvtársat, a Központi Bizottság gazdaságpolitikai és szociálpolitikai osztályának helyettes vezetőjét.
Markó István vitaindítója: Tisztelt Hallgatóság! Én arra vállalkoztam, hogy az elosztáspolitika megújulásának folyamatban levő munkálatairól szóljak és arról, hogy milyen vitapontok vannak ebben a szerteágazó, bonyolult kérdésben.
Abból indulnék ki, ami közismert, hogy az elosztási rendszer mai gyakorlatának elvi alapjai lényegében négy évtizeddel ezelőtt alakultak ki, követték a társadalmi berendezkedés modelljét és vállalták a szocializmus eszményképét. Azóta, az elmúlt négy évtized alatt sokat változtak az elosztási viszonyok, fejlődtek, de végső soron sem a munka szerinti elosztás elvét, sem a szociális indítékú elosztást, de az eszményeinket sem tudták jól megvalósítani, illetve érvényre juttatni. A korszerűsítés célja, hogy a jelenleg működő rendszer zavarait kiküszöböljük, mérsékeljük és az új körülményekhez igazítsuk az elosztáspolitikát.
Az elosztási viszonyok korszerűsítésének számos tényezője, indoka van, a módosítást indokolja - többek között - az életszínvonal területén fennálló feszültségek oldása, a társadalom értékrendjének megváltozása.