Bővebb ismertető
BEVEZETŐ
Intézetünk több éve foglalkozik a fogorvostanhallgatók kémia és biokémia oktatásával. Eddigi tapasztalataink alapján ugy érezzük, hogy a fogorvostanhallgatők oktatásának korszerűsítését a mődositott biokémiai tananyag bevezetésével tovább tudjuk fejleszteni.
A jegyzet, amelyet összeállítottunk, egymástői elkülönült fejezeteket tartalmaz. Kísérlet arra, hogy megadjuk a szükséges ismereteket a szájüreg egyes képletelnek biokémiájáról és biokémiai jelentőségéről.
A jegyzet egyes fejezetei arra épülnek, hogy a kémia és biokémia tananyagában egyes területeket részletesen előadunk és oktatunk. Például a vitaminokról Igen részletes tananyag áll rendelkezésre egyrészt az elsőéves bioorganikus kémiai anyagban, másrészt a harmadik félévben, amikor a vitaminok biokémiai folyamatainak funkcióját ismertetjük az egyes intermedier anyagcsere folyamatokkal kapcsolatban. Ezért a jelenleg közreadott jegyzetben erre már részletesen nem térünk ki.
Jelentős ismereteket adunk a táplálkozásról is a diákoknak az egyes tápanyagok felszívódásával kapcsolatban. Sőt az élettan tantárgyon belül is jelentős ismeretekhez jutnak diákjaink. így ebben a fejezetben szintén nem tértünk ki a táplálkozás és a felszívódás egyes részleteire.
Igyekeztünk elkerülni olyan fogalmaknak a bevezetését, melyeknek oktatására csak a diákok későbbi tanulmányai során kerül sor. Elsősorban a patológiai folyamatok tárgyalását kerültük, mert ezeket az illetékes tanszékek megfelelő formában ismertetik.
Külön köszönetünket kívánjuk kifejezni Dr.Bánőczy Jolán professzornak, aki az előkészítési szakaszban értékes, észrevételeivel és bírálatával segitett bennünket. A Professzor Asszony észrevételeit, jogos birálatát igyekeztünk figyelembe venni már ebben a kiadásban, és a következőkben még teljesebben tesszük ezt, abban a reményben, hogy a Fogorvostudományi Karon oktatók és a diákok is eljuttatják hozzánk észrevételeiket, megjegyzéseiket.
Reméljük, hogy a jegyzet megértésre talál az oktatók és diákok körében egyaránt. Ismételten kérjük, hogy tiszteljenek meg bennünket észrevételeikkel, kritikájukkal, amelyekkel elősegíthetik egy uj kiadás megjelenését, amely még jobban találkozik a felhasználók igényeivel.
Dr. Antoni Ferenc
egyetemi tanár Intézeti igazgató