Bővebb ismertető
ALLATVfLAG
ELLENSEG NELKUL
A tápláléklánc csúcsán elhelyezkedő állatokat csúcsraga dozóknak nevezzük. Nincs természetes elleaségük, így j viszonylag háborítatlanul élhetik az életüket (legfeljebb a vadászó ember jelenthet veszélyt rájuk). Ők ügyelnek rá hogy a láncban alattuk elhelyezkedő állatok ne szaporod janak el túlságosan egy élőhelyen. Szárazföldi csúcsraga dozó például az oroszlán, a tigris és a gepárd, a vizek korlátlan hatalmú ura a fehér cápa é^ a tengerben halászó bordás krokodil, míg a levegőben egyebek mellett a parlagi sasnak nincs ellenfele.
OS TULELOK
^^^^^^ roiQunK Koraioeiui muiiara eves, es mar viszonylag namar megjeientei ^^^^^ rajta az elsö primitív létformák. Hajlamosak lehetünk azt hirmi, hogy a ma éli ^^ állatfajok mind olyan „fiatalok", mint az ember, pedig jó néhányan közülük-kisebb r nagyobb evolúciós módosulásokkal - sokkal régebb óta lakják bolygónkat. A különö kinézetű koboldcápák például 120 millió éve ússkálnak már a tengerekben, óceánokban, i tokfélék 200 millió éve léteznek, a tőrfarkú rákfélék közel 450 millió, a medúzák félmilliárd míg a „csúcstartó" szivacsok 760 millió éve.
legvizsgáljuk egy több tízmillió éve élt dinoszaurusz tojását, akkor a ^f^ áját (sőt méretét) tekint meglepően kevés különbséget tapasztatba- 1 egy mai tyúktojáshoz képest. Az ovális, gömbölyded alak tökéletesnek ^ Jható, kiállta az idők és az aíolúció próbáját. Amikor végighalad a madár ;jében, az eleinte lágy héjú tojásnak mind szűkebb és szűkebb gyűrűsizmo-kell átjutnia, így alakul ki az elöl hegyes, hámi tompa forma. A fészekben —^ gurulnak szét, viszonylag söbiten állnak, így könnyebb melegen tartani őket. lásul a teherbírásuk is hihetetfen, még marokra fogva is nehéz szétroppantani őket.
^ yi lág piinS^^^^
matTa^ kinézetí^úpcsii
MEREGKEVEROK
áján.élnel^ eiAberre veszélyes állatok, így
liúsz ember HaiJ ^bémiláá maj^ll » és r^Vílriferegbéki
leghat^^i, melyik boly^jj^ legvesze-^Sz«^ögünkböl nézve^^utyák által il&tó^nk hal meg évetüe^nint cápatá-mnm^égis a vízi raga®ót tartjuk ál-nek.Jjirkorallszirtek kömj^kén élő, ártal-pcsiaSfeérgéből egyatón csepp iyelég oz'. KI ?Mcai fekete mfcba kígy^érdj idástjokoz/^e életves^yesek a skibrpi® Utal teiínelt vegyület^ is. /m