Bővebb ismertető
Részlet a könyvből:
"Zugliget, Auwinkel - kopott magyar Tirol, ragyog, vacog a kék egű decemberi délelőttön. A Hunyad-orom fekete árnyékot vet a völgyre, ahol csikorogva ereszkedik a város felé az egykocsis, sárga villamos. Most bukkan fel a Csiga útnál, veszi a kanyart, senki nem vár a feltételes megállóban. Csörömpöl tovább, déltájt utasa alig van. Plihál a rézkurblival már vastag téli egyenruhájában, vattázott csizmában áll a vezetőpult mögött. A vénecske kalauznő a kocsi másik végében ábrándozik. Plihál komája a Szabó. A kanyar után a villamos reggelente sokszor lestoppol két megálló között, és Plihál kiereszti borízű hangját:
- Szabóóó!
Mire Szabó jön rohanva a házból, szalad a gyümölcsfái között, átvág az úton, föl a peronra. A fülénél száradó borotvahab.
A villamos elzakatol. Az orommal szemben völgyhát. Tar fák ága-boga mögött megbújó, falusias házakkal pettyegetett. A házak fázósan sütkéreznek. A hajdani Hubay-villában az új lakó az amerikai követ. Takarítónője dúdolva porszívózik. A követ úr már bent van a városi irodájában, éppen Mindszenty bíboros ebédjét intézi."