Bővebb ismertető
ELŐSZÓ
i'.1
A szociológus olyan ember, aki a körülötte lévő társadalmi jelenségeket szemléli, azok megismerésére, megértésére törekszik. Munkája során emberközpontú felfogása van, és tájékozott a társadalmi jelenségek vizsgálatára vonatkozó előzmények terén. Törekszik arra, hogy saját felfedezéseivel, aktuális kutatási eredményeivel bővítse a társadalomról felhalmozott ismereteket, tehát gondolkodó, kreatív és gyakorlatias ember. Munkája során a logika szabályai szerint elméleteket, hipotéziseket alakít ki, ezt összeveti a gyakorlati tapasztalattal, vagy éppen a gyakorlati tapasztalatokat igyekszik logikus elméletekkel megmagyarázni.
Az oktatásszociológiai olvasmányokat elsősorban pedagógusoknak, humán szakembereknek és hallgatóknak írtam. Olyan szociológiai jelenségvizsgálatok ismertetése volt a célom, amelyek az iskolarendszerben és az oktatási funkciót övező társadalmi gyakorlatban tapasztalhatók, legfőképpen régiónkban. Ha a hallgatók lehallgatták és elvégezték a szociológia alapjai kurzust, akkor nagyjából képesek a társadalmi jelenségek szakmai vizsgálatára/értelmezésére, a változások okainak feltárására és az összefüggések magyarázatára. Az oktatásszociológiai látleletek olyan ismeretek nyújtását célozza meg, amelyek lehetővé teszik: a társadalom (gazdaság, politika, kultúra) szabályszerűségeinek felismerését, elemzését az oktatásban és az emberi erőforrás fejlesztésében; a különböző társadalmi problémák értelmezését, okainak megértését; az iskolai intézményrendszer működésének elemzését.
Pluszmunka befektetésével fogjuk a hallgatóságot (szemináriumok és gyakorlati/kutató munkák révén) alkalmassá tenni önálló tudományos kutatói tevékenység végzésére, vagyis oktatáskutatások megszervezésére és elemzésére. Munka közben az osztályteremben ugyanis kétféle tantervvel találkozhatunk: (1) a látható tanterv a tananyag formális struktúrája, a tervezett tanulási modulok és a tanterv alkalmazása, elméleti síkú elsajátítása, valamint (2) a rejtett tanterv, ami műhelymunkában, a társadalmi interakciókban, gyakorlati problémamegoldó helyzetkezelési és szervezési tényezőkben jelenik meg, akár empirikus csoportkutatások levezetésével. E kettő együtt alkotja az oktatásszociológiai kurzust.
Szabadka, 2008. 6. 23.
Gábrity Molnár Irén
íl'V
(14
hm
i'í
jH):
mv