Bővebb ismertető
ELŐSZÓ
Sokáig szinte köteiező volt elefántokat bemutatni a nagyobb állatkertekben. Budapesten még a főbejáratot is velük díszítették, és egy évszázad óta vagy száz millióan sétáltak be a csodák világába a kőelefántok között.
Elefántot régen könnyen lehetett szerezni. Mára azonban a veszélyeztetett fajok közé került az indiai elefánt. Az ember elfoglalta eredeti élőhelyeiket, százezer számra pusztította ki őket, és optimista becslések szerint 35-50 ezer elefánt maradt Ázsia dzsungeleiben, de még szelíd elefántból is sokkal kevesebbre van szükség. Fontos lett természetvédelmi célú szaporításuk, és az utóbbi években Európa állatkertjeiben már több állat született, mint amennyi elpusztult. Reméljük, hogy az állatkerti módszerekkel e rendkívüli lényeknek a Fennmaradásához hozzá tudunk járulni. Nagy öröm és szakmai siker, hogy 52 év után ismét született kiselefánt Budapesten is.
Asha 2013. Február 14-én látott napvilágot, és napok alatt a látogatók kedvence lett. A „csöppnyi" elefánt történetét és bájos Fotóit közreadva szólunk hajdani híres eleFántjainkról: a hallatlanul intelligens és hatalmas Sziámról, a vízilovat költözető Bébiről, vagy Nellyről, aki Hévízen vett fürdőkúrát. Nem volna teljes az indiai elefántokról alkotott kép, ha nem mutatnánk be az őshazájukban élő ormányosokat, és azokat a valós veszélyeket, amelyek ma rájuk leselkednek. Értük született az ÁllatkerU kötetek a természetért sorozat újabb kötete.
Prof. Dr Persányi Miklós a Fővárosi Állat- és Növénykert Főigazgatója