Bővebb ismertető
„A szentek mostani szenvedéséinek egyik társa" Nagy Szőlősi Mihály, aki a Lobogó Szövétnek-et az alsófehérmegyei Drasson datálva 1676-ban kiadja Kolozsváratt, kétségtelenül egy Az Úrért s hazájokért elszéledett és számkivettetett BUJDOSÓ MAGYAROK FÜSTÖLGŐ CSEPÜJE című .szintén Kolosvárt és ugyancsak 1676-ban megjelent tábori imádságos könyv címlapja Sz. M.N. B. L.T. betűk alá rejtőzködő szerzővel (Szöllősi Mihály Nagy Beregi Lelki Tanító).
Wesselényi Pál vezérlete alatt a Lipót üldözései elől Erdélyibe menekültek 'táborának kiváló katonapapja nemcsak arra gondol, hogy megrázó erejű imádságos könyvvel ajándékozza meg az Isttenért és Hazájukért számkivetetteket, hanem arra is, hogy a legelső magyarnyelvű átfogó gyakorlati theologiai munkát is kiadja hontalanságában. Mellényzsebben elfér az egész mű, mégis teljesebb, több szempontra kitér, előbb, mint a nyelvünkön .megjelent hasonló tárgyú elődei. Eddig csak Ágendákat, homiletikát és euchetikát látunk, ez az első cura pastoralis és "belmissziói" kompendium.
A lelkipásztornak nemcsak azért kevés a becsülete, mert a világiak nem akarják meglátni benne Isten követét, hanem maguk a papok is okai, hogy nem láthatják meg bennük ennek a követségnek megkülönböztető vonalait