Kis Pál Király utcai napfényműterme a két világháború közötti portréfotózás kiemelkedő műhelye volt, ahol híres színészek, írók, operaénekesek is megfordultak. A fényképészt 1944 októberében a nyilasok elhurcolták, majd néhány hét múlva megszökött, visszatért a...
Kis Pál Király utcai napfényműterme a két világháború közötti portréfotózás kiemelkedő műhelye volt, ahol híres színészek, írók, operaénekesek is megfordultak. A fényképészt 1944 októberében a nyilasok elhurcolták, majd néhány hét múlva megszökött, visszatért a fővárosba, és egy körúti üzlethelyiségben rejtőzött. A munkaszolgálatban és a bujkálás során írt, szuggesztív erejű ceruzarajzokkal illusztrált naplója megrendítő olvasmány: a szerző felidézi a Pest határában végzett kényszermunkát, beszámol családja és szomszédai sorsáról a csillagos házban, a szökés körülményeiről és a bujkálás napjaiban szerzett tapasztalatairól. December elején Kis Pált letartóztatták és Buchenwaldba deportálták, itt halt meg 1945 januárjában. A kézirat a háború után előkerült a körúti rejtekhelyről, ma Izraelben, a cfáti Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeumában őrzik. A napló mellé Kis Pál legszebb fényképeiből és egyéb dokumentumokból válogattunk, a szöveget Závada Pál és György Péter írásai keretezik.
Budapesti fényképész, portréfotós, 1917-tőla VII. Király utca 51.-ben volt napfényműterme. Fotográfiáivalnemzetközi és magyar díjakat nyert, találmányai voltak, emellettamatőr festőként és szobrászként kiállításokon szerepelt.Legnagyobb szakmai sikereit az 1920-as években aratta,1925-ben az Országos Kézművesipari Tárlaton elnyerte azezüstkoszorús mester címet. Megnősült, két lánya született.1944 nyarán a Király utcai házból csillagosház lett; október 20-án Kis Pált a nyilasok munkaszolgálatrahurcolták, ahonnan megszökött. A munkaszolgálatbanvécépapírcsíkokra naplót kezdett írni, amelyet ceruzarajzokkalillusztrált. Szökése után egy darabig testvére Erzsébetkörúti fotószaküzletének galériáján bujkált. Egy razziaalkalmával feleségével, Klein Ilonával együtt elfogták. Kis Pál1944. december 25-én érkezett Buchenwaldba; Berga/Elster altáborbandolgoztatták titkos erődépítkezésen. Itt halt meg 1945. január24-én. Felesége sorsa ismeretlen. Kis Pál ésKlein Ilona emlékére a Király utcai ház előtt 2015 júliusábanGunter Demnig német képzőművész botlatóköveket (Stolpersteine)helyezett el.
A napló gépiratát a Magyar Zsidó Levéltárőrzi; az eredeti kézírásos oldalak Kis Pál ceruzarajzaival acfáti Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeumábantalálhatók.
Amennyiben az Ön által választott könyvesbolt neve mellett
1-5
szerepel, kérjük kattintson a bolt nevére, majd a megjelenő elérhetőségeken érdeklődjön a készletről és foglalja le a könyvet.